Starý dobrý western

 
Aktuality
O festivalu
Program
Vstupenky
Další informace
Partneři festivalu
Fotogalerie
Minulé ročníky
Kontakty
Kniha návštěv


Country kapela Gympleři Vsetín


STARÝ DOBRÝ WESTERN 2021

22. ročník, 6. - 8. srpna 2021

Bystřička - přehrada (okres Vsetín), scéna Letní kino, scéna Kemp Ranč

2021   První srpnový víkend (6. - 8. srpna 2021), od pátku do neděle se tóny country, folku, bluegrassu a trampské muziky linuly celým okolím přehrady.

Dvě desítky kapel a stylový doprovodný program přilákal každý den přes tisíc návštěvníků, které ani povinné formality dané opatřeními Ministerstva zdravotnictví neodradily od účasti na svém oblíbeném festivalu.

Hudební přivítání obstarala nejmladší scéna festivalu Kemp Ranč Bystřička, kde začal program již v pátek v poledne. Představilo se Countrio z Hodonína, které překvapilo moderní country se steel kytarou, kapela Druhá náhoda z Českého Těšína a slibná hudebnice Alishi z Brna (ex Country Sisters, ex Alishi & Mišmaš), tentokrát jen sama s kytarou.

„Pro plynulé odbavení návštěvníků jsme otevřeli brány areálu i výměnu vstupenek z předprodejů s několikahodinovým předstihem,“ popsal Martin Kožich, zakladatel festivalu STARÝ DOBRÝ WESTERN. „Když v 16 hodin zazněla festivalová hymna a vztyčovala se vlajka, bylo již hlediště z poloviny zaplněné. Rozzářené tváře návštěvníků odrážely roční festivalovou abstinenci a diváci připravili účinkujícím bezvadnou atmosféru,“ dodal Martin Kožich.

Scénu Letní kino hudebně zahájilo uskupení Šli náhodou kolem ze Vsetína, které divákům představilo old-time bluegrass. Následovali festivaloví staří známí – kapela Špunt z Přerova. Ta se během 35 let existence posunula z trampských vod k folku a současnou kvalitu tvorby i interpretace oceňují diváci a poroty i na hudebních soutěžích. Kus americké moderní country s českými texty přivezla z Třince kapela Magdon s výraznou zpěvačkou Marikou. Páteční odpolední blok uzavřelo se svými známými songy uskupení Žalman & spol. Již tradičně patřil páteční večer country bálu pod širým nebem. Jeho první část obstarala pořádající kapela Gympleři ze Vsetína, která v průběhu svého vystoupení pokřtila své nové CD s názvem Hrajem dál, natočené v éře zákazu veřejného vystupování. Country bál dokončila revivalová kapela Cover Band – Pocta Waldemaru Matuškovi, která svým propracovaným podáním jeho hitů zavzpomínala na nezapomenutelnou hudební legendu.

Sobotní program probíhal od dopoledních hodin na scéně Kemp Ranč. Zazněly zde písně ryze dámského folkového uskupení The Addams Sisters z Moravičan a tradiční bluegrass v podání Jack´s Bandu ze Zlína.

V sobotu hodinu před polednem se rozezněl také velký amfiteátr letního kina. Program zahájili legendární Poutníci z Brna a představili nové album natočené v době nedávných omezení. Po Poutnících nastoupila Terrakota z Prahy, původně trampské sdružení s folkovou tvorbou. Následoval folk v podání kapely Poslední šance Míry Ošance. Míra byl mnohokrát a rovněž letos moderátorem a údajně se cítí být již "inventářem" festivalu.

Odpolední blok odstartoval vítěz loňského talentu Country rádia, plzeňská kapela Big Boy Band. Představila divákům písně a sound ze 70. let, kdy country v Americe "zdrsněla" díky bicím a mnohdy vulgárním textům tzv. psanců, hudebníků a skladatelů na hraně zákona. Kapelu Paběrky, která ze zdravotních důvodů nemohla dorazit, zastoupila folková skupina Dominika z Ostravy. A po ní se představil letos jediný zahraniční host – na festivalu téměř zdomácnělá slovenská formace The Colt se svou energickou moderní country. Odpolední program uzavřeli domácí Gympleři, kteří představili většinu písní z nového CD.

Sobotní galaprogram po dvacáté hodině zahájila svými hity Věra Martinová s doprovodnou kapelou Meritum. Nezapomenutelné písně jako Srdcem jsi zůstal u koní, Dál jen vejdi či Malý dům nad skálou, zpíval spolu s muzikanty snad celý areál letního kina. Královnu české country vystřídalo bluegrassové uskupení s názvem Malina Brothers. Trio bratří Malinů spolu s kontrabasistou tvoří ostřílení muzikanti ze známých kapel (Druhá tráva, Spirituál Kvintet a další) a divákům představilo známé (nejen) trampské písně v lehce bluegrassovém kabátku a ve velmi kvalitním vokálním i instrumentálním provedení. Závěr druhého festivalového dne v letním kině patřil Karlu Kahovcovi a kapele George & Beatovens, který si se svým hostem Viktorem Sodomou zavzpomínal takéna hity Petra Nováka.

Nedělní procitání v kempu Ranč hudebně vyplnila folk-rocková kapela Jamtour z Kroměříže a úplné rozloučení s festivalovým víkendem zařídila přerovská kapela Freďáci, která se věnuje tradiční akustické country s výraznou vybrnkávanou kytarou.

Pauzy mezi hudebními vystoupeními stylově doladil doprovodný program. Tradičně nechyběly ukázky country tanců od tanečníků z Kentucky Nivnice a Ruty Šuty Kelč, a také představení westernových dovedností v podání Valašské westernové kavalérie.

„Jsme příjemně překvapení, kolik lidí na dvaadvacátý Western dorazilo. Účast věrných, ale i nových fanoušků předčila naše očekávání a po celý festival panovala vynikající nálada. Je vidět, že si přátelská, spíše až rodinná atmosféra festivalu získala srdce fanoušků a ti nás podpořili i v této nelehké době. My získanou energii s chutí vložíme do příprav dalšího ročníku. Tak AHOJ zase za rok – první víkend v srpnu,“ pozval na další ročník Martin Mrlina, zpěvák kapely Gympleři a zakladatel festivalu.

DramaturgiePartneři
Napsali o násFotogalerie

zpět