Starý dobrý western

 
Aktuality
O festivalu
Program
Vstupenky
Další informace
Partneři festivalu
Fotogalerie
Minulé ročníky
Kontakty
Kniha návštěv


Country kapela Gympleři Vsetín


STARÝ DOBRÝ WESTERN 2019

21. ročník, 2. - 4. srpna 2019

Bystřička - přehrada (okres Vsetín), scéna Letní kino, scéna U Mokrošů, scéna Kemp Ranč

2019   Přehradu Bystřičku po roce znovu ovládly tóny country muziky, bluegrassu i folku. První srpnový víkend se zde konal dvacátý první ročník STARÉHO DOBRÉHO WESTERNU. Tři desítky hudebních uskupení vystoupily na třech pódiích v okolí přehrady. Nechyběly mezi nimi hvězdy, ale prostor dostaly také regionální kapely.

„Jsem rád, že návštěvníci v tak hojném počtu přijeli i přes nepříznivou předpověď počasí,“ těší se z návštěvnosti produkční a jeden ze zakladatelé festivalu Martin Mrlina. Pořadatelé spočítali letošní účast na dva a půl tisíce diváků.

První festivalový den si mohli diváci poslechnout třeba kapelu Pacifik, nebo folkový Marien. Vystoupili také Arrest a Karel Zich Revival Band s novým frontmanem – synem, který převzal hudební žezlo po otci – Roman Skýpala. Plný taneční parket pak zajistili Gympleři a Taxmeni během country bálu pod širým nebem.

Spousta diváků je již stálými návštěvníky pohodového festivalu na Bystřičce. Někteří se netají tím, že přijedou vždy, bez ohledu na program festivalu. „Jezdíme na western každý rok, je nám úplně jedno, co tady bude za kapely. Byly jsme letos už po sedmé,“ nadšeně tvrdí dvě dámy v kovbojských šatech, které se nebojí vyrazit na taneční parket. „Vždy se potkáváme na country hudebních akcích a rády si spolu zatančíme. Právě teď se učíme nový tanec, abychom si ho mohly na další písničku společně zatancovat,“ dodávají Božena Černoholcová a Marta Kadlecová v průběhu dopoledního programu v Kempu Ranč. Ač je jedna z nich z Prostějova a druhá z Veselí nad Moravou, country je dalo dohromady. „Moc se nám letos líbili hlavně Malina Brothers a samozřejmě také Robert Křesťan,“ přiznávají kamarádky a country tanečnice.

Sobotní odpoledne v Letním kině zahájila ve 13 hodin Devítka, návštěvníci si mohli poslechnout také ostravskou skupinu Dominika, Pavla Kaisera s kapelou nebo americké country v podání skupiny BlueGround. Novou tváří za moderátorským mikrofonem byla Ilon Leichtová, která spolu s Honzou Gottfriedem provedla diváky sobotním programem. Ilon také zpříjemnila sobotní podvečer vystoupením se svou kapelou BlueGate.

Poslechnout si skvělou muziku přijela také paní Alena Dorotíková z Ostravy. „Rádi jezdíme na festivaly, třeba do Mohelnice, Náměšti na Hané nebo do Hradce nad Moravicí. Na STARÝ DOBRÝ WESTERN jsme se vypravili poprvé a moc se nám to tady líbí,“ říká usměvavá blondýnka, kterou nalákali její sousedé. „Nadchlo nás vystoupení dvou hochů, kteří předvedli písně Simona a Garfunkela. To bylo něco krásného,“ nešetří slova chvály. „Zaujala nás také kapela KaPPR., která hrála v neděli v Kempu Ranč. No a samozřejmě hvězdy – Tomáš Linka a Druhá Tráva s Robertem Křesťanem,“ vyjmenovává oblíbené hudebníky návštěvnice Alena a netají, že se určitě chystá přijet i příští rok.

Kromě scény v Letním kině probíhal program souběžně také na scéně U Mokrošů. Tu tradičně moderoval René Mikulenka a vystoupily zde regionální kapely i nováčci festivalu. „Největším překvapením U Mokrošů byl Vrkoč, který se dal dohromady právě na festival STARÝ DOBRÝ WESTERN, za což jsem moc vděčný Dušanu Trličíkovi. Moc jsem si užil i Žambochy. Mít na Vsetíně kapelu, která má ze čtyř CD tři Anděly, to je něco fantastického,“ komentuje nabitý program druhé scény dramaturg Gottfried. Scéna U Mokrošů byla jako v minulosti laděna do bluegrassu, nechyběly zde stálice Monogram a Taverna. Pořadatelé však pozvali také nováčky. „Jsem rád, že na vyhraněnou bluegrassovou scénu zapadly kapely jako Abalone, Sakrapes, nebo slovenští BB Country,“ dodává.

Na nejmladší scéně v Kempu Ranč probíhal program vždy v dopoledních hodinách. „Lidé se ráno probudí a čekání na začátek programu U Mokrošů nebo v Letním kině je pro ně dlouhé. Proto se otevřela třetí scéna, která funguje už dopoledne a představují se zde účinkující, kteří nejsou svým jménem ještě tak známí,“ vysvětluje Martin Mrlina. I na této scéně však kapely příjemně překvapily.

S návštěvností byli spokojeni také provozovatelé kempu. „Připravili jsme tři výčepy, grilovací stánek, hotovky a také jsme speciálně pro tuto akci otevřeli bar v naší stodole. Lidé se po příchodu z festivalu skvěle bavili, hráli a zpívali až do rána,“ říká Roman Stupka mladší.

Součástí STARÉHO DOBRÉHO WESTERNU je také doprovodný program, který zajišťují taneční skupiny Kentucky Nivnice a Ruty Šuty Kelč. Práci s kolty, lasy a biči předvedla Valašská westernová kavalerie. Ruty Šuty letos premiérově na westernu vystoupili i se svou nejstarší dětskou taneční skupinou. „Tradičně jsme s celým souborem vyrazili ve čtvrtek ráno z Kelče pěším pochodem na Bystřičku. Našim mladým tanečníkům se na westernu moc líbilo, když jsem se jich ptal, jestli pojedou příští rok znovu, byli nadšení a už teď se těší,“ říká trenér taneční skupiny Karel Tvrdoň.

Rádi se vracejí nejen tanečníci a návštěvníci, ale také hudební hvězdy festivalu. „Účinkující si vždy pochvalují amfiteátr v Letním kině. Ten má svoje kouzlo, je zasazený v krásné valašské přírodě,“ říká dramaturg festivalu Jan Gottfried. Nejen Letní kino, ale také domácí atmosféra na scéně U Mokrošů a hudební probouzení v Kempu Ranč, zajišťují pohodovou a příjemnou atmosféru celého festivalu. „Slýchám jen pozitivní ohlasy, všichni sem rádi jezdí. Je pro nás pak snazší se s kapelami domluvit, aby přijely znovu. Tu pohodu Valašska si užívají na festivalu úplně všichni,“ dodává dramaturg.

Festival pořádá kapela Gympleři spolu se svými přáteli a rodinami. „Abychom zvládli organizaci i tohoto ročníku, přidalo se do užšího organizačního týmu několik dalších dobrovolníků. Na místě pak pořadatelský tým čítá okolo sta pořadatelů a já musím všem moc poděkovat. Dokáží se dát skvěle do kupy a můžeme se pak spolehnout na to, že to bude klapat,“ těší se z fungujícího pořadatelského týmu Martin Mrlina. Jedním dechem pak dodává, že se určitě můžeme těšit na další ročník, který se již začíná připravovat a bude se konat opět první pátek až neděli v srpnu, což připadá na dny 7. – 9. srpna 2020.

Ocenění Association for Main Scene Of Country Music získali: Charlie McCoy (převzal David Němeček, manažer kapely Druhá tráva)

DramaturgiePartneři
Napsali o násFotogalerie

zpět